Home نجوم کشف مقاومت دارویی عجیب ِ باکتری‌ها در فضا

کشف مقاومت دارویی عجیب ِ باکتری‌ها در فضا

5 second read
0
0
72

نتایج مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد باکتری‌ها در فضا دچار تحولات تدافعی می‌شوند که می‌توانند از خود در برابر آنتی‌بیوتیک‌های مرگبار محافظت کنند.

به نقل از همشهری، متفاوت بودن رفتار باکتری‌ها در فضا پدیده ناشناخته‌ای نیست، و درک چرایی و چگونگی وقوع این تغییرات می‌تواند از فضانوردان در سفرهای فضایی طولانی‌مدت محافظت کند. در آزمایشی که توسط محققان دانشگاه کلرادو طراحی شده و در ایستگاه فضایی بین‌المللی اجرا شد، باکتری‌‌های کشت شده ای‌کولای در معرض مقداری آنتی‌بیوتیک آنتی‌بیوتیک جنتامایسین سولفات قرار گرفتند،‌ آنتی‌بیوتیکی که معمولا به سرعت ای‌کولای را نابود می‌کند، اما این ماجرا در فضا روندی متفاوت داشت.

به گفته لوئیس زی یکی از محققان این پروژه،‌ از پیش مشخص بود که باکتری‌ها در فضا متفاوت عمل می‌کنند و برای نابودی آنها به دوز بیشتری آنتی‌بیوتیک نیاز است. محققان در طول این آزمایش تحلیل سیستماتیکی روی ظاهر باکتری‌ها انجام دادند و شاهد تغییراتی اساسی بودند. زمانی که باکتری در معرض آنتی‌بیوتیک قرار می‌گرفت،‌ دچار افزایش ۱۳ برابری تعداد سلول و کاهش ۷۳ درصدی حجم سلول‌ها می‌شد. مقایسه این باکتری با باکتری‌های کنترلی که دوزی مشابه از آنتی‌بیوتیک را دریافت کرده‌بودند و در زمین نگهداری می‌شدند تغییرات ایجاد شده در باکتری‌های فضایی را آشکار ساخت.

به گفته محققان به واسطه گرانش کم در ایستگاه فضایی بین‌المللی باکتری‌ها از فضای سطحی کوچکتری برای تعامل با دارو برخوردارند. علاوه بر این باکتری‌ها با ضخیم کردن دیواره‌ها و غشای خارجی خود در برابر آنتی‌بیوتیک محافظ مستحکم‌تری تشکیل می‌دهند و توده‌هایی را تشکیل می‌دهند تا دیواره‌های خارجی لایه خارجی باکتری‌ها از باکتری‌های زیرین محافظت کنند.

دانشمندان همچنین تعداد زیادی از کپسول‌های کوچکی را ردیابی کردند که کیسه‌های غشایی نام دارند و باکتری از آنها به عنوان پیغام‌رسانی به سلول‌ها استفاده می‌کند تا دستور آغاز عفونت را صادر کند. به گفته دانشمندان همه موارد مشاهده شده،‌ ضخیم‌شدن دیواره‌ها و افزایش تعداد کیسه‌های غشایی،‌ نشانگر فعال شدن مکانیزم مقاومت دارویی در نمونه مورد آزمایش است.

آزمایش‌های اینچنینی به درک بهتر مقاومت دارویی باکتری‌ها در شرایط معمولی کمک خواهد کرد و نشانه‌های ارزشمندی از چگونگی اثرگذاری خلاء بر باکتری‌ها در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد. فضانوردان همواره در معرض تهدید‌های جسمانی و روحی فراوانی قرار دارند و اگر در سفر طولانی به مریخ یکی از فضانوردان دچار بیماری عفونی شود،‌ باید برای آن درمانی وجود داشته‌ باشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Frontiers in Microbiology منتشر شده است.

 

 

 

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

Load More Related Articles
Load More By عاطفه نجفی
Load More In نجوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

بهترین هتل­ های ژنو، اوجی دیدنی از شکوه معماری

چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ – گردشگری,جهان گردی,اماکن دیدنی,هتل و کمپینگ ژنو، مک…