Home نجوم چه زمانی موجودات فضایی را کشف خواهیم کرد؟

چه زمانی موجودات فضایی را کشف خواهیم کرد؟

8 second read
0
0
133

بشر با کوششی قابل توجه در جستجوی آسمان است تا از طریق پروژه هایی نظیر جستجوی هوش فرا زمینی-ستی(SETI) و ابتکار Breakthrough Listen به نشانه هایی از موجودات فضایی دست یابد. اما در نهایت چه زمانی خواهیم فهمید که دنبال چه چیز می گردیم؟ در زیر به یک جدول زمانی اشاره می شود که زمان تایید خبر «وجود موجودات فضایی» را نشان می دهد.

کهکشان راه شیری به تنهایی منزلگاه بیش از ۳۰۰ میلیارد ستاره می باشد که تقریبا نُه میلیارد سیارهٔ قابل سکونت و زمین مانند را در دل خود جای داده است. آیا این امکان وجود دارد که موجودات فضایی در برخی از این سیارات سکنی گزیده باشند؟ پروژه هایی نظیر ستی، آسمان را برای یافتن پاسخی به این سوال رصد می کنند. بر اساس نظرسنجی سایت Futurism، بیش از نیمی از پاسخ دهندگان بر این باورند که ما در نیمه نخست قرن بیست و یکم موفق به کشف موجودات فرازمینی خواهیم شد؛ دهه ۲۰۲۰ میلادی بیشترین میزان آراء (۲۷%) را به خود اختصاص داد. «مایکل بارکر» این پیش بینی را کرده بود. اولین می نویسد: «امروزه فناوری مثل ژانر علمی تخیلی به پیش می رود. اگر یک موجود فضایی در دهه آینده در فضا از خود باد معده خارج کند، ما قادر به شنیدن صدای آن خواهیم بود. اصلا شوخی نمی کنم. حسگرهایی که امروزه در اختیار داریم، از قابلیت های وسیعی بهره می برند.»

اگرچه مقالات اندکی در خصوص شناسایی صدا از سایر سیاره ها منتشر شده، اما توانایی ما در جستجوی علائم مختلف حیات با پیشرفت سریعی همراه است. تلسکوپ فضایی جیمز وب یکی از دستاوردهای بزرگ در عرصه فناوری پیشرفته است که هفت برابر قوی تر از تلسکوپ فضایی هابل و تجهیزات استفاده شده برای پروژه Breakthrough Listen میباشد.

بر اساس ابتکار فوق، یک بررسی ده ساله برای یافتن نشانه های حیات از میان یک میلیون ستاره نزدیک به زمین انجام می گیرد. در این راستا، از قوی ترین ابزارآلات موجود استفاده می شود. وب سایت Breakthrough ادعا می کند که تجهیزات طیف سنجی آنها می تواند یک پرتو لیزر صد واتی را در فاصله ۲۵ تریلیون مایلی شناسایی کند. در حقیقت، محققان Breakthrough Listen به یازده رویداد اشاره کرده اند که به باور آنها، موجودات فضایی در آن نقش داشته اند. سایر سیگنال های میان ستاره ای مثل انفجارهای رادیویی سریع، دانشمندان را واداشته تا اینطور فکر کنند که شاید در آستانه تایید خبر وجود موجودات فضایی نباشیم. از جمله این دانشمندان می توان به «داگلاس واکوچ» مدیر بخش پیام های میان ستاره ای در مؤسسه ستی اشاره‌ کرد.

آقای واکوچ در مصاحبه با وب سایت Space.com گفت: «شانس کشف موجودات فضایی با گذشت هر سال افزایش می یابد. شاید در طی یک دهه آینده به این مسئله پی ببریم که انسان در جهان تنها نیست.» بسیاری از کارشناسان بر این باورند که شاید موجودات فرازمینی دارای تمدن پیشرفته ای نباشند. آقای «کریس ایمپى» در مصاحبه ای بیان کرد: «من در شناسایی حیات میکروبی در طی ده تا پانزده سال سرمایه گذاری می کنم، نه در زمینه کشف موجودات هوشمند.» اگرچه پیشرفت قابل توجه فناوری باعث شده تا عده کثیری از اخترشناسان دیدگاه خوش بینانه ای درباره کشف موجودات فضایی داشته باشند. باید دریافت که آیا موجودات فضایی واقعا وجود دارند یا خیر.

«مایکل میچاد» عضو آکادمی بین المللی فضانوردى می گوید: «یکی از دلایلی که سبب می شود ما جانب احتیاط را در این خصوص رعایت کنیم این است که احتمال دارد ایده های اشتباهى درباره چگونگی برقراری ارتباط موجودات فضایی داشته باشیم. هیچ راهی برای پیش بینی زمان برقراری تماس وجود ندارد. تنها نویدی که می توانم به شما بدهم این است که گسترش راه های جستجو و تداوم ارسال سیگنال به فضا (هم عمدی و هم غیر عمدی) میتواند احتمال تماس را افزایش دهد. تا زمان دستیابی به شواهدی قطعی از هوش فرازمینی، باید با عدم قطعیت زندگی کنیم.»

Load More Related Articles
Load More By عاطفه نجفی
Load More In نجوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

بهترین هتل­ های ژنو، اوجی دیدنی از شکوه معماری

چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ – گردشگری,جهان گردی,اماکن دیدنی,هتل و کمپینگ ژنو، مک…