Home نجوم ویدیو گردش بر روی ماه با کیفیت ۴K تئوری‌های توطئه سفر به قمر زمین را زیر سوال می‌برد

ویدیو گردش بر روی ماه با کیفیت ۴K تئوری‌های توطئه سفر به قمر زمین را زیر سوال می‌برد

8 second read
0
0
100

۲۵ فروردین ۹۷ ساعت ۱۴:۱۵

ناسا به تازگی یک ویدیو گردش بر روی ماه با کیفیت شگفت‌انگیز ۴K را منتشر کرده است که علاوه بر نمایش زیبایی قمر زمین از نمایی منحصر به فرد، به تئوری‌های توطئه در مورد سفر انسان به ماه خاتمه می‌دهد.

اخیرا کلیپی دیدنی با کیفیت ۴K از سطح قمر زمین منتشر شده که مجموعه‌ای از تصاویر و اطلاعات ثبت‌شده توسط کاوشگر مدارگرد شناسایی ماه (Lunar Reconnaissance Orbiter) یا همان LRO را در قالب یک تور ویدیویی نشان می‌دهد.

ویدیو گردش بر روی ماه با کیفیت 4K تئوری‌های توطئه سفر به قمر زمین را زیر سوال می‌برد

مدارگرد شناسایی ماه ناسا

با اینکه سطح قمر زمین از روی سیاره ماه به خوبی قابل‌مشاهده است و تلسکوپ‌های مختلف تصاویر فوق‌العاده باکیفیتی را در این رابطه تهیه کرده‌اند، سازمان فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، با انتشار ویدیو گردش بر روی ماه مهم‌ترین ویژگی‌های سطحی قمر زمین را از نمایی جدید، نزدیک و منحصر به فرد به علاقه‌مندان نشان داده است.

ویدیو گردش بر روی ماه با کیفیت 4K تئوری‌های توطئه سفر به قمر زمین را زیر سوال می‌برد

ارنی رایت (Ernie Wright)، یکی از کارشناسان استودیو تصویرپردازی فضایی ناسا در رابطه با ویدیو گردش بر روی ماه می‌گوید که در تور مجازی تهیه‌شده ویژگی‌های تعدادی از مکان‌های شناخته‌شده قمر زمین با دقت بیشتری موردبررسی قرار می‌گیرد و در حالی که برخی از این مکان‌ها به خوبی از سیاره ما قابل رویت هستند و علاقه‌مندان با آن‌ها آشنایی دارند، تعدادی دیگر از خصوصیات سطحی تنها از فضا و توسط تجهیزات پیشرفته خارج از جو زمین دیده می‌شوند.

البته همانطور که رایت اشاره کرده،‌ این کلیپ یک ورژن آپدیت شده از ویدیویی با همین موضوع است که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، اما با گذشت این ۷ سال و جمع‌آوری داده‌های دقیق‌تر و گسترده‌تر، جزئیاتی شگفت‌انگیزی از همان مسیر پرواز ویدیوی سال ۲۰۱۱ تهیه شده است.

ویدیو گردش بر روی ماه با کیفیت 4K تئوری‌های توطئه سفر به قمر زمین را زیر سوال می‌برد

در این کلیپ علاوه بر تصاویر دیدنی، اطلاعات علمی جالب‌توجهی هم به بینندگان ارائه می‌شود؛ به عنوان مثال با پرواز از نزدیکی دهانه تیکو (Tycho Crater) که یکی از شناخته‌شده‌ترین خصوصیات ماه به شمار می‌رود، جزئیات این حفره ۱۰۰ میلیون ساله از نگاهی تازه به نمایش درمی‌آید. در این قسمت از ویدیو درست در زمانی که انتظار آن را نداریم، تصویر در سطحی شگفت‌انگیز به داخل دهانه زوم می‌کند و تخته سنگی با عرض ۱۰۰ متر که در مرکز تیکو قرار گرفته و قله‌ای در وسط دهانه ایجاد کرده را نشان می‌دهد. جالب است بدانیم که هنوز منشا به وجود آمدن این ویژگی سطحی در وسط حفره تیکو مشخص نیست!

با این حال بسیاری معتقدند که دیدنی‌ترین بخش ویدیو گردش بر روی ماه مربوط به محل فرود فضاپیمای آپولو ۱۷ ناساست که در تصویر دقیق LRO دیده می‌شود.

نکته جالب در مورد ماموریت انجام‌شده این است که نیمه پایینی فضاپیمایی که فضانوردان را در سال ۱۹۷۲ به ماه برد و در پایان ماموریت بر روی ماه رها شد، هنوز هم در دره تاروس لیترو (Taurus-Littrow)، بر روی قمر زمین قرار دارد و حتی می‌توانیم ببینیم که ماه نورد استفاده‌شده در این ماموریت همچنان در محلی است که دانشمندان در هنگام ترک ماه آن را رها کردند. چند لحظه بعد از این قسمت ویدیو، مسیر حرکت دانشمندان ناسا بر روی ماه در ماموریت سه روزه انجام‌شده دیده می‌شود.

ویدیو گردش بر روی ماه با کیفیت 4K تئوری‌های توطئه سفر به قمر زمین را زیر سوال می‌برد

حلقه قرمز رنگ محل فرود فضاپیمای ماموریت آپولو ۱۷ و قسمت پایینی به جا مانده از این وسیله را نشان می‌دهد.

به گفته متخصصان این تصاویر گواه دیگری بر صحت ادعای سازمان ناسا در مورد سفر انسان به ماه است، اما همانطور که انتظار می‌رود، نظریه‌پردازان تئوری‌های توطئه می‌گویند که ناسا در این رابطه دروغ گفته و این ویدیو هم یک مدرک ساختگی و جعلی است!

با این تفاسیر شما را به دیدن کلیپ منتشرشده از ناسا دعوت می‌کنیم:

ویدیو گردش بر روی ماه

 

گجت نیوز

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In نجوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

هزینه سفر به ماکو چقدر است؟

شهر ماکو به دلیل برخورداری از بازارچه‌های مرزی، نه تنها مقصد خوبی برای سفر بوده، بلکه هزین…