Home نجوم هوانیروز سپاه از موشک ضدزره آذرخش رونمایی کرد

هوانیروز سپاه از موشک ضدزره آذرخش رونمایی کرد

8 second read
0
0
99

موشک ضدزره آذرخش جدیدترین دستاور دفاعی کشورمان است که توسط مهندسان هوانیروز سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی طراحی شده و صبح امروز به همراه تعدادی دستاورد دفاعی دیگر رونمایی شد.

صبح امروز، نیروی زمینی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی در حضور سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه، و سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه، از جدیدترین دستاوردهای دفاعی خود رونمایی کرد که موشک ضدزره آذرخش نیز یکی از آنان است.

این موشک هواپرتاب بوده و روی هلیکوپترهای رزمی همچون هلیکوپتر تهاجمی کبرا نصب می‌شود. بیشینه برد این موشک ۱۰ کیلومتر و سرعتش نیز به ۵۵۰ متر بر ثانیه می‌رسد که در شرایط استاندارد SI برابر با ۱٫۸۶ ماخ است. آذرخش ۷۰ کیلوگرم وزن و ۱۲٫۷ سانتی‌متر قطر دارد.

موشک ضدزره آذرخش

موشک ضدزره آذرخش یک جستجوگر فروسرخ در دماغه خود دارد که با کمک آن روی هدف مورد نظر قفل کرده و به سمت آن می‌رود. این جستجوگر می‌تواند از فاصله ۶ کیلومتری روی هدف قفل کرده و موشک را به سمت آن هدایت کند. آذرخش یک موشک شلیک کن-فراموش کن است؛ به این معنی که به لطف سیستم هدایتی‌اش، پس از شلیک موشک، دیگر نیازی نیست تا هلیکوپتر موشک را به سمت هدف هدایت کرده و یا هدف را تا لحظه برخورد برای موشک نشانه گذاری کند.

موشک ضدزره آذرخش

آذرخش موتور راکتی سوخت جامد دارد و برای پرواز و تغییر مسیر دارای ۴ بالک متحرک در سر موشک و ۴ بالک پایدار کننده ثابت در دم خود است که البته بخش انتهایی این ۴ بالک دمی نیز متحرک است.

AIM-9J/P

با نگاه به موشک ضدزره آذرخش سریع متوجه می‌شویم که بر اساس موشک هوا به هوای AIM-9J/P سایدوایندر طراحی شده که ایران نیز از دارندگان آن است. البته در این بین تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. در مقایسه با سایدوایندر، آذرخش سبک‌‌تر است و همچنین برد و سرعت کمتری نسبت به سایدوایندر دارد. البته سایدوایندر موشک هوا به هوا است و سرعت بالا برای آن ضروری است، اما آذرخش یک موشک هوا به سطح است و نیاز به آن سرعت بالا ندارد. درباره برد نیز باید گفت برد آذرخش برای یک موشک هلیکوپتر پرتاب کاملا مناسب و مطابق استاندارد است. کاهش وزن نیز حمل آن را برای هلیکوپتر آسان‌تر می‌کند.

موشک ضدزره آذرخش

اما دلیل برد و سرعت کمتر موشک ضدزره آذرخش چیست؟ AIM-9J/P سایدوایندر دارای سرجنگی ۴٫۵ کیلوگمری ترکش‌زا است که نوع سرجنگی و وزن آن برای یک موشک ضدزره مناسب نیست. پس به نظر می‌رسد متخصصان داخلی با افزایش وزن سرجنگی و تغییر نوع آن به سرجنگی ضدزره، از مقدار سوخت قابل حمل موشک کاسته‌اند تا بدین ترتیب موشک در برابر زره‌پوش‌ها مانند تانک‌ها موثر باشد. از وزن و نوع سرجنگی موشک اطلاعاتی در دست نیست،‌ اما نوع آن بایستی «به شدت انفجاری ضد تانک» یا همان HEAT، که نوعی سرجنگی خرج گود به شمار می‌رود، و وزنش نیز احتمالا در حدود ۱۰ کیلوگرم باشد. این نوع سرجنگی  به عنوان سرجنگی انرژی شیمیایی دسته‌بندی می‌شود و با ذوب کردن زره تانک،‌ به آن نفوذ می‌کند.

میل 17 سپاه

یک فروند هلیکوپتر ترابری میل Mi-17 متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

تجهیز هلیکوپترهای ترابری میل Mi-17 به سامانه دید در شب، تیربار سعیر، سامانه کلاهک جستجوگر خودکار روزانه با قابلیت جستجوی خودکار پس از شلیک، قفل بر روی هدف و ردیابی و شناسایی خودکار هدف و همچنین آزمایشگر چند منظوره اندازه‌گیری پارامترهای الکتریکی هلیکوپتر میل Mi-17 نیز از دیگر پروژه‌های دفاعی رونمایی شده صبح امروز بودند.

گجت نیوز

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In نجوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

خواب کودک ۴ تا ۶ ماهه و راهکار خواباندن آنها

یکی از موارد موثر در سلامتی کودک، خواب کودک است. نوزاد تازه متولد شده یا بزرگتر، زمان زیاد…