Home فناوری نوعی از داروی سرطان آزمایش‌های انسانی را با موفقیت پشت سر گذاشت

نوعی از داروی سرطان آزمایش‌های انسانی را با موفقیت پشت سر گذاشت

8 second read
0
0
17

۲۸ فروردین ۹۷ ساعت ۱۴:۱۵

دانشمندان به تازگی خبر خوشحال‌کننده آزمایش موفقیت‌آمیز نوعی داروی سرطان بر روی انسان‌ را منتشر کرده‌اند که به شکل مخصوص برای مداوای غده‌های بدخیم طراحی شده است.

به تازگی خبر رسیده که دارویی به نام “BLU-667” که برای درمان سرطان ساخته شده، از فاز اول تست‌های انسانی با موفقیت عبور کرده است. این دارو به صورت خوراکی مصرف می‌شود و نتایج نشان می‌دهند که استفاده از آن مشخصا برای مداوای سرطان‌های تیروئید و ریه که به سختی درمان می‌شوند،‌ بسیار موثر است.

توسعه داروی سرطان BLU-667‌

این داروی سرطان غده‌های به وجود آمده از طریق مشکلات گیرنده‌های سلولی RET را هدف قرار می‌دهد؛ این گیرنده‌ها باعث بروز نوع خاصی از سرطان می‌شوند و همانطور که ویوک سابیاه (Vivek Subbiah)، سرپرست تیم تحقیقاتی اخیر گفته، تا به امروز نیاز شدیدی به داروهای مخصوص مقابله با سرطان‌های نوع RET وجود داشته و این نیاز همچنان برطرف نشده است.

اختلال در کار گیرنده‌های RET درصد قابل‌توجهی از انواع سرطان‌های تیروئید و ریوی را به وجود می‌آورد و در حالی که فقط از طریق شیمی‌درمانی و برخی دیگر از روش‌های نیمه موفق با آن مقابله می‌شود، عوارض جانبی تمامی روش‌های قدیمی جلوگیری از رشد این سرطان به حدی شدید هستند که کیفیت زندگی بیمار بسیار تحت تاثیر قرار می‌گیرد و از طرف دیگر، احتمال درمان سرطان موردنظر با تکنیک‌های قبلی بسیار پایین است.

نوعی از داروی سرطان آزمایش‌های انسانی را با موفقیت پشت سر گذاشت

تمام این‌ها در حالی است که داروی سرطان BLU-667 به طور مشخص از فعالیت گیرنده‌های معرفی‌شده جلوگیری می‌کند و بدون تاثیر گذاشتن بر روی عملکردهای دیگر سلولی، به حدی موثر است که از طریق آن جهش‌های ژنتیکی که بدن برای مقابله با دارو ایجاد می‌کند را هم خنثی خواهد کرد.

برای انجام فاز اول آزمایش‌های انسانی محققان داروی سرطان BLU-667 را بر روی ۴۳ مبتلا به نوعی تومور که قابل‌درمان نبود امتحان کردند و همچنین، ۲۶ داوطلب با سرطان مدولاری تیروئید، ۱۵ شخص مبتلا به نوعی از سرطان ریه و همچنین دو فرد بیمار هم که دچار نوع دیگری از سرطان مرتبط با RET بودند، تحت درمان قرار گرفتند و همانطور که اشاره شد، نتایج به دست آمده بسیار امیدوارکننده بودند.

سابیاه می‌گوید که کاهش حجم تومور و تاثیرات مثبت پایدار در اکثر بیماران دیده شد و کسانی که با شیمی‌درمانی و دیگر روش‌های پیشین وضعیت بدتری پیدا کرده بودند، از این روش نتیجه بهتری گرفتند؛ در تمامی انواع سرطانی هم که موردبررسی و مداوا قرار گرفته بود، میزان اثرگذاری دارو بیشتر از ۳۰ درصد گزارش شد.

نتایج دستاورد خوشحال‌کننده اخیر در ژورنال “Cancer Discovery” به چاپ رسید و در گردهمایی سالانه انجمن تحقیقات سرطان آمریکا هم ارائه شده است.

گجت نیوز

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت گوشی‌ها در بازار

ابراهیم درستی با اشاره به آخرین وضعیت بازار گوشی تلفن همراه در کشور تاکید کرد: هنوز گوشی ه…