Home نجوم نخستین ماه گرفتگی آبی بعد از ۱۵۰ سال به زودی رخ خواهد داد

نخستین ماه گرفتگی آبی بعد از ۱۵۰ سال به زودی رخ خواهد داد

4 second read
0
0
132

نخستین ماه گرفتگی آبی به زودی قابل مشاهده خواهد بود. این رویداد نجومی مهم و شگفت‌انگیز بعد از ۱۵۰ سال مجددا در حال رخ دادن است. در ادامه اطلاعات بیشتری درباره ماه گرفتگی آبی پیش رو در اختیارتان قرار خواهیم داد.

در سال ۲۰۱۸ که به تازگی وارد آن شده‌ایم، رویدادهای نجومی فوق‌العاده‌ای رخ خواهد داد، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم با بررسی تقویم نجومی سال ۲۰۱۸، ابرماه، خسوف و بارش‌های شهابی که قرار است رخ بدهند را از دست ندهید. انتهای ماه ژانویه (یازدهم بهمن ماه)، دو رویداد نجومی با یکدیگر همزمان شده و به همین دلیل صحنه‌ای خارق‌العاده در آسمان شب به وجود خواهد آمد؛ رویداد آتی ماه گرفتگی آبی نام داشته و بعد از ۱۵۰ سال مجددا رخ می‌دهد.

دلیل ویژه بودن این رویداد، تلاقی یک ماه گرفتگی کامل با دومین مرتبه کامل شدن ماه طی سی و یک روز (یک ماه) است، اتفاقی که آن را بلومون نام نهاده‌اند. دومین ماه کامل پدید آمده طی یک یک ماه تقویم، بلومون خوانده شده و اتفاقی نیست که به طور مستمر رخ بدهد. در هر ماه تنها یک مرتبه شاهد کامل شدن قرص ماه هستیم، اما هر دو و نیم سال یک مرتبه، تنها قمر طبیعی کره زمین طی یک ماه، دو مرتبه شکل کامل به خود می‌گیرد.

ماه گرفتگی آبی

ماه گرفتگی آبی بعدی ۱۰ سال دیگر رخ می‌دهد

در نخستین روز سال ۲۰۱۸ (اول ژانویه)، قرص کامل ماه مشاهده شد و این اتفاق یک مرتبه دیگر در روز سی و یکم ژانویه نیز رخ خواهد داد. با تلاقی این رویداد و ماه گرفتگی کامل، سوپر بلومون رخ می‌دهد. ماه گرفتگی در نیمه‌های شب قابل مشاهده است، اما برای دیدن آن در بهترین حالت، باید در نواحی از اقیانوس آرام قرار داشت. مردم ساکن در آسیای مرکزی و شرقی، اندونزی، نیوزیلند و بیشتر بخش‌های استرالیا نیز می‌توانند در آسمان شب منظره‌ای زیبا از این رویداد نجومی را تماشا کنند.

ماه گرفتگی آبی

در سایر نواحی کره زمین همچون آسیای غربی، شبه قاره هند، خاورمیانه و اروپای شرقی، ماه گرفتگی آبی به محض نمایان شدن این قمر در حال وقوع خواهد بود. در شرق، آلاسکا، هاوایی و شمال غربی کانادا می‌توان ماه گرفتگی آبی پیش رو را از ابتدا تا انتها تماشا کرد. بقیه آمریکای شمالی و مرکزی می‌توانند در زمان غروب ماه این رویداد را مشاهده کنند.

در جدول زیر زمان و مراحلی که طی آن ماه از سایه کره زمین عبور خواهد کرد را مشاهده می‌کنید. در این جدول که درونش شش زمان محلی در نظر گرفته شده است، HST برای هاوایی، AKST برای آلاسکا، PST برای اقیانوس آرام، و MST و CST و EST به ترتیب برای کوه‌ها، مرکز و شرق ایالات متحده آمریکا و کانادا است.

ماه گرفتگی آبی

ماه گرفتگی آبی به ندرت رخ می‌دهد، اما به اندازه‌ای زیبا است که منجمان، سال‌هایی طولانی برای تماشای آن انتظار می‌کشند. بعد از رخ دادن آن در سی و یکم ژانویه ۲۰۱۸، مرتبه بعدی که قرار است بلومون از سایه کره زمین عبور کند، آخرین روز سال ۲۰۲۸ خواهد بود. این رویداد یک مرتبه دیگر در سی و یکم ژانویه سال ۲۰۳۷ رخ می‌دهد. طبق بررسی‌ها، هر دو ماه گرفتگی آتی نیز کامل هستند.

پیش از سال ۲۰۱۷، یک ماه گرفتگی جزیی ۸ درصدی در آخرین روز سال ۲۰۰۹ رخ داد، اما آخرین ماه گرفتگی که با بلومون مصادف شده بود به سال ۱۸۶۶ باز می‌گردد. یعنی اکنون بعد از ۱۵۲ سال دوباره می‌توانیم ماه گرفتگی آبی را مشاهده کنیم. خوشبختانه دفعات بعدی به این اندازه زمانبر نبوده و به ترتیب ۱۰ سال و ۱۹ سال دیگر رخ می‌دهند.

ماه گرفتگی آبی

گجت نیوز

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In نجوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

با شش مورد از صنایع دستی معروف ژاپن آشنا شوید

از گذشته تا همین امروز، ژاپن با صنایع دستی خود چشم جهانیان را به سمت خود برگردانده است. در…