Home سفر و گردشگری موزه آیینه و روشنایی یزد؛ نمادی از روشنی ماندگار

موزه آیینه و روشنایی یزد؛ نمادی از روشنی ماندگار

0 second read
0
0
28

یکی از موزه‌های زیبایشهر یزد موزه ی آیینه و روشنایی است که علاوه بر اشیا موزه، خود بنا نیز بسیار زیبا و دیدنی است.

مقاله های مرتبط:

در استان یزد افزون بر ۲۰ باب موزه فعال وجود داردکه نیمی از آن زیر نظر دستگاه‌های دولتی و بقیه توسط بخش غیر دولتی و به صورت مشارکتی با سازمان میراث فرهنگی اداره می‌شود.

 مجموعه‌ ساختمان‌ موزه‌ قصر آیینه‌ با زیربنای‌ ۸۳۷ متر مربع‌ در باغی‌ مصفا به‌ وسعت‌ ۸۱۷۴ متر مربع در خیابان‌ كاشانی‌ یزدی‌، واقع شده است.

موزه آیینه

عکس:مسعود ساکی

ساختمان این موزه کوشکی در میان باغ است. حیاط وسیع با استخری در وسط، اتاق‌های گچ‌بری و آینه کاری شده رو به استخر، راهروهای تو در تو و حوضخانه، از جاذبه‌های چشم نواز این بنا هستند که در زمان پهلوی اول بنا شده است.

موزه آیینه

 عمارت این مجموعه در سال ۱۳۲۰ برای  استفاده به عنوان مهمانسرای خصوصی توسط صراف زاده ساخته شد. او بازرگان و مالک عمده و وكیل مجلس، فرزند حاج على صراف یزدى، در ۱۲۷۸ در یزد تولد یافت. تحصیلاتى مطابق معمول زمان انجام داد و در صرافخانه پدرش مشغول كار شد. تدریجا طریقه‌ى صرافى و تجارت را فراگرفت و خود مستقلا به كار تجارتى پرداخت. خیلى زود در بازار یزد شهرت زیادی پیدا كرد، چرا که انصاف او از سایر صراف‌ها بیشتر بود و در مواقع ورشكستگى بدهكاران، جانب انصاف را رعایت مى‌‏كرد. 

موزه آیینه

همین امر باعث شد در بین مردم شهرت پیدا كند مخصوصا که در كارهاى خیریه هم پیشقدم مى‌‌‏شد. افزایش ثروت و اشتهار به درستى و مساعدت به مردم او را در یزد در زمره‌‏ى مردان طراز اول قرار داد. پس از انقلاب با فتوای محمد صدوقی مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل و سپس در سال ۱۳۷۷ تبدیل به موزه شد. 

موزه آیینه

سبک معماری ترکیبی سنتی و اروپایی شامل: اتاق‌هایی رو به استخر یا نشیمن بهاری، اتاق خواب، قسمت شاه نشین، حوضخانه و سرویس است. تزئینات اتاق‌ها شامل گچبری و نقاشی روی دیوار و آیینه کاری است که حوضخانه بنا بیشترین تزئینات را دارد. درها و پنجره‌ها چوبی و مشبک با شیشه‌های رنگی است و پنجره‌ها به وسیله لولای جدا شونده بصورت ساده و رنگی در می‌آید.
موزه آیینه

در این‌ موزه‌ مجموعه‌های‌ خطی‌، اسلحه‌، سکه‌، کتب‌، تمبر،قفل‌ ،دهنه‌ اسب‌ (متعلق‌ به‌ هزاره‌ دوم‌ قبل‌ از میلاد) و نمونه‌هایی‌ از برنزهای‌ لرستان‌ و اشیای‌ دیگر به‌ نمایش‌ گذاشته‌ شده‌ است.

موزه آیینه

 از سال ۱۳۷۷ تاکنون انواع آینه، ابزار وسایل روشنایی شامل گونه‌های مختلف پیه سوز و چراغ‌های قدیمی، انواع کبریت، قلمدان و طپانچه در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند موزه شامل اشیاء زیر است:

۱) اشیاء روشنایی پی سوز شامل : نصبی، آویز، پایه دار، دستی

۲) شمع سوز شامل : نصبی، آویز، پایه دار، دستی

۳) نفت سوزها

۴) گاز سوزها

۵) برق سوزها

۶) مجموعه آیینه‌ها «تعداد اشیاء : ۱۲۴ مورد» قدیمی‌ترین شی موجود در موزه پی سوزهای متعلق به دوران ساسانی است.

شمعدان

 نمونه ای زیبا از اشیا روشنایی در قدیم 
شمعدان

کجارو

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In سفر و گردشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

همدان از نگاه سفرنامه نویسان خارجی

همدان یکی از اولین پایتخت‌های ایران است. آرامگاه دو تن از شخصیت‌های افسانه‌ای عهد عتیق به …