Home اخبار مدیریت پسماندهای هسته ای با کانی بومی منطقه سبزوار

مدیریت پسماندهای هسته ای با کانی بومی منطقه سبزوار

5 second read
0
0
16

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، محیا فایضی دانش ‌آموخته مقطع کارشناسی ‌ارشد مهندسی هسته‌‎ ای این واحد، درباره فعالیت‌ های تحقیقاتی در این زمینه گفت: مدیریت پسماندهای هسته‌ ای موضوعی مهم و پیچیده در صنعت سوخت هسته‌ ای است و در صورت مدیریت نشدن صحیح پسماندهای هسته ‌ای آثار مخرب آن گریبانگیر طبیعت، اجتماعات انسانی و در نهایت کره زمین خواهد شد.
وی با بیان اینکه یون استرانسیوم یکی از مهمترین عناصری است که در پسماند هسته ‌ای نیاز به مدیریت دارد، افزود: استرانسیوم چندین ایزوتوپ دارد؛ یکی از ایزوتوپ‌ های مهم آن ۹۰ SR ، محصولی از شکاف هسته‌ ای است که با درنظرگرفتن نیمه عمر بیولوژیکی ۳۰ ساله آن برای دفع، از محصولات خطرناک رادیواکتیو به شمار می ‌رود.
به گفته فایضی زئولیت‌ ها ازجمله ترکیباتی هستند که به دلیل خواص بی ‌نظیری همچون غربال مولکولی، تبادل یون و رفتار کاتالیزوری و امتیازاتی مانند طبیعی و کم بها بودن، کاربردهای گسترده‌ای دارند.
وی افزود: با توجه به مزیت ‌هایی که نانوذرات زئولیت نسبت به مواد متداول دیگر با اندازه میکرون دارند، امروزه توجه شایانی به این مواد در مدیریت پسماند هسته ‌ای شده است.
فایضی با بیان اینکه در پروژه خود از نوعی زئولیت به نام کلینوپتیلولیت طبیعی منطقه سبزوار برای جذب یون استرانسیوم استفاده کرده است، اظهار کرد: نتایج نشان داد میزان جذب وابسته به PH بوده و با به کار بردن لیگاند باز شیف در ساختار زئولیت به میزان قابل توجهی جذب یون فلزی افزایش می یابد؛ به طوری که در محدوده PH پنج تا هفت و در شرایط بهینه تقریباً جذب کاملی مشاهده شد.
کلینوپتیلولیت نوعی زئولیت از مجموعه کانی ها است و شکستگی ناصاف دارد. از نظر شکل بلور پهن و کوتاه – رمبوئدر، رنگ سفید و قرمز، شفاف – نیمه شفاف، ناصاف، شیشه ای و مونوکلینیک و در رده‌بندی سیلیکات و منشأ تشکیل آن هیدروترمال است.
محقق واحد علوم و تحقیقات در پایان‌نامه خود با عنوان «اصلاح سطح نانو بلورهای کلیوپتیلولیت طبیعی با استفاده از عوامل کمپلکس کننده N202 برای جذب و تثبیت یون استرانسیوم» به راهنمایی دکتر زهرا شیری یکتا و دکتر حمید سپهریان و مشاوره دکتر محمد رهگشای به بررسی مدیریت پسماندهای مضر هسته‌ ای پرداخته است.
علمی**۹۱۵۷**۱۸۳۴
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

خبر گزاری جمهوری اسلامی

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

چگونه آینده فناوری اطلاعات متحول خواهد شد

هر روز شاهد تغییر و تحول گسترده در عرصه فناوری اطلاعات هستیم و شرکت‌ها و افراد مختلف در پی…