Home نجوم عکس جدید فضاپیمای کاسینی یکی دیگر از شگفتی‌های کیهان را نمایان کرد

عکس جدید فضاپیمای کاسینی یکی دیگر از شگفتی‌های کیهان را نمایان کرد

3 second read
0
0
93

۲۵ فروردین ۹۷ ساعت ۱۶:۰۰

عکس جدید فضاپیمای کاسینی که حلقه های زحل را از زاویه‌ای منحصر به فرد نشان می‌دهد، یکی از تازه‌ترین تصاویری است که دانشمندان از ماموریت کاوشگر کاسینی منتشر کرده‌اند.

عکس‌های شگفت‌انگیز زیادی وجود دارند که مربوط به دنیای خارج از جو زمین هستند و عظمت کیهان را از زاویه‌ای مخصوص به ما یادآوری می‌کنند؛ به عنوان مثال تصویر نقطه آبی کمرنگ (Pale Blue Dot) که زمین را از فاصله‌‌ای فوق‌العاده دور، از چشم فضاپیمای وویجر ۱ نشان می‌دهد،‌ یکی از معروف‌ترین موارد در میان این تصاویری بوده که از سال ۱۹۹۰ تاکنون بسیار سر و صدا کرده است.

در همین رابطه، به تازگی دانشمندان پروژه فضاپیمای معروف کاسینی (Cassini) ناسا، عکسی را از لحظه‌ای در ماموریت مدارگردی این کاوشگر منتشر کرده‌اند که حلقه های سیاره زحل و قمر شگفت‌انگیز دیونه (Dione) را به نمایش گذاشته است.

کاسینی که برای مدت ۱۳ سال به دور ششمین سیاره منظومه شمسی گردش کرد و اطلاعات فوق‌العاده ارزشمندی را از زحل و قمرهایش به ثبت رساند، در آگوست ۲۰۱۵ برای آخرین بار از نزدیکی قمر دیونه گذشت و عکس موردبحث ما را شکار کرد.

با این وجود دانشمندانی که بر روی داده‌های این کاوشگر کار می‌کنند، با کنار هم گذاشتن داده‌های بصری جمع‌آوری‌شده و همچنین، ویرایش عکس‌های خام دریافتی، به تازگی این تصویر زیبا را منتشر کرده‌اند:

عکس جدید فضاپیمای کاسینی یکی دیگر از شگفتی‌های کیهان را نمایان کرد

دو سال پس از ثبت عکس جدید فضاپیمای کاسینی این ربات معروف به صورت از پیش تعیین شده در اتمسفر سیاره میزبانش فرورفت و از آنجایی که سوختش رو به اتمام بود، برای جلوگیری از برخورد آن با قمرهای زحل به صورت عمدی نابود شد.

عکس جدید فضاپیمای کاسینی قمر دیونه را از نمایی بسیار زیبا نشان داده است

در تصویر منتشرشده که به عنوان باکیفیت‌ترین عکس قمر دیونه شناخته می‌شود و خصوصیات سطحی این جرم آسمانی زیبا را به خوبی به ما نشان می‌دهد، دیونه در جلوی حلقه های زحل قرار گرفته و زاویه دوربین به گونه‌ای است که این حلقه‌های حیرت‌انگیز به صورت خطی فوق‌العاده باریک به نظر می‌رسند.

در حالی که این حلقه‌ها فضایی به طول چندین هزار کیلومتر را گرفته‌اند، قطر آن‌ها در کمترین حالت به ۱۰ متر می‌رسد و وقتی دیونه با قطر ۱,۱۲۳ کیلومتر در جلوی حلقه‌ها قرار می‌گیرد، می‌توان به زیبایی ابعاد این اجرام شگفت‌انگیز را با هم مقایسه کرد.

متخصصان اعلام کرده‌اند که عکس جدید فضاپیمای کاسینی به وسیله دوربین زاویه باز کاوشگر و از فاصله ۱۰۶,۵۰۰ کیلومتری قمر دیونه ثبت شده است.

گجت نیوز

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In نجوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت گوشی‌ها در بازار

ابراهیم درستی با اشاره به آخرین وضعیت بازار گوشی تلفن همراه در کشور تاکید کرد: هنوز گوشی ه…