Home نجوم طولانی ترین ماه گرفتگی قرن ۲۱ به زودی رخ می‌دهد

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن ۲۱ به زودی رخ می‌دهد

1 second read
0
0
394

۲۷ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۱۶:۰۰

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن ۲۱ در چند ماه آینده اتفاق می‌افتد؛ بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها گفته شده که در جریان این خسوف کامل قرار است که بیش از ۱۰۰ دقیقه سایه زمین بر روی ماه بیفتند و به علاوه، قمر زمین در این ماه گرفتگی سرخ رنگ خواهد شد!

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن حاضر در ماه جولای آینده رخ خواهد داد و قمر ما را برای مدت ۱ ساعت و ۴۳ دقیقه در زیر سایه زمین قرار می‌دهد؛ از ابتدای قرن گذشته تاکنون موارد زیادی نبوده که یک خسوف برای مدت بیش از صد دقیقه اتفاق بیافتد و به همین دلیل، بسیاری از شیفتگان ستاره شناسی و جهان خارج از جو زمین در مورد رویداد پیش رو هیجان‌زده شده‌اند.

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن ۲۱

گفته شده که این خسوف کامل در روز ۲۷ جولای ۲۰۱۸ (۵ مرداد ۱۳۹۷) رخ می‌دهد و جالب است بدانیم که علاوه بر ماه گرفتگی، قرار است که در جریان اتفاق تابستان امسال وضعیت قرارگیری ماه و خورشید و سیاره ما به گونه‌ای باشد که انعکاس نور خورشید از ماه، این جرم آسمانی را به رنگ سرخ دربیاورد.

وقتی بحث طولانی بودن ماه گرفتگی مطرح می‌شود،‌ منظور مدت زمانی است که سایه زمین سطح قمر را به طور کامل می‌پوشاند و در کمال تعجب، از ابتدای قرن بیستم تاکنون تنها ۴ بار پیش آمده که خسوفی با مدت زمانی به این بلندی رخ دهد؛ این چهار مورد در سال‌های ۲۰۱۱، ۲۰۰۰، ۱۹۸۲ و ۱۹۳۵ اتفاق افتادند و مدت زمان ثبت‌شده برای هرکدام از آن‌ها به ترتیب ۱۰۰، ۱۰۷، ۱۰۷ و ۱۰۱ دقیقه بوده است.

بنابراین از آنجایی که قرن بیستم به صورت رسمی در تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۰۰ تمام شد، دانشمندان با هیجان خاص مرتبط با اتفاقات ستاره شناسی شگفت‌انگیز این چنینی اعلامم کرده‌اند که خسوف این تابستان با مدت زمان ۱۰۳ دقیقه، طولانی ترین ماه گرفتگی قرن ۲۱ خواهد بود.

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن به زودی رخ می‌دهد

همانطور که از این نوع پدیده‌های نجومی انتظار می‌رود، ساکنان تمامی قاره‌های زمین نمی‌توانند ماه گرفتگی مرداد ماه را مستقیما ببینند و متخصصان اعلام کردند که این خسوف کامل تقریبا در تمامی نقاط قاره آفریقا، بخش‌هایی از اروپا، هند، استرالیا و خاورمیانه قابل رویت است.

در ماه گرفتگی کامل جولای، قمر زمین از تاریک‌ترین قسمت سایه سیاره که با نام “Umbra” شناخته می‌شود، عبور می‌کند و از آنجایی که این جرم آسمانی به مراتب از سیاره ما کوچک‌تر است،‌ به صورت کامل در تاریکی ایجادشده توسط کره زمین قرار می‌گیرید.

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن به زودی رخ می‌دهد

در مورد رنگ قرمز ماه در جریان این اتفاق می‌توان گفت که پدیده‌ای شبیه به سرخ شدن خورشیدی در زمان غروب رخ می‌دهد و نور عبوری از اتمسفر و روی سطح زمین در ماه گرفتگی باعث می‌شود تا این جرم آسمانی به رنگ سرخ خیره‌کننده‌ای دیده شود.

مدت زمان خسوف کامل پیش رو هم به واسطه چند فاکتور مختلف بیشتر از ۱۰۰ دقیقه طول می‌کشد‌؛ این فاکتورها علاوه بر عبور ماه از قسمت Umbra سایه زمین، به فاصله سیاره ما از خورشید و فاصله ماه از زمین مربوط می‌شوند و از آنجایی که بر حسب اتفاق، زمین در ماه جولای در بیشترین مسافت ممکن از ستاره میزبانش قرار می‌گیرید و ماه هم وضعیتی مشابه را نسبت به زمین خواهد داشت، اتفاق تابستان آینده به نوبه خود منحصر به فرد است و منظره‌ای خیره‌کننده را به وجود می‌آورد.

گجت نیوز

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In نجوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

خارش شکم در بارداری و راه های درمان آن

تصور کنید که همیشه مجبور هستید که شکم خود را بخارانید، یا اینکه در خانه، محل کار، ملاقات ک…