Home اخبار صنایع آمادگی حمایت از مراحل رشد طبیعی صنعت رباتیک را ندارند

صنایع آمادگی حمایت از مراحل رشد طبیعی صنعت رباتیک را ندارند

2 second read
0
0
10

دکتر حمیدرضا تقی راد روز دوشنبه در مورد دلایل کمتر استفاده شدن ربات ها در صنایع داخلی به خبرنگار علمی ایرنا گفت: در صنایع داخلی به ویژه صنایع خودروسازی از ربات ها زیاد استفاده می شود، برای نمونه کارخانه ایران خودرو در خط تولید از ربات های فراوانی کمک می گیرد اما این ربات ها بومی نیستند.
وی توضیح داد: نکته اول بحث اعتماد به دانشگاه است و باید در این زمینه ربات های باکیفیت در دانشگاه ها تولید شود؛ موضوع دوم اقبال صنایع به کالاهای ایرانی است که در هر دو زمینه ضعف داریم.

***سطح ربات ها نباید در سطح مسابقات باقی بماند
رئیس دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر که در پی برگزاری سیزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران سخن می گفت، ادامه داد: وقتی تولید ربات ها در سطح مسابقات باقی می ماند؛ گام های بعدی برای صنعتی شدن طی نمی شود.
وی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر صنایع ما هنوز آمادگی حمایت از مراحل رشد طبیعی صنعت رباتیک را ندارند و به رغم توان خوب داخلی، توسعه این دانش هنوز با محدودیت های زیادی روبروست.
عضو انجمن علمی رباتیک اضافه کرد: در دانشگاه خواجه نصیر به شدت پیگیر تجاری سازی هستیم اما موفقیت در این حوزه به عوامل بسیاری بستگی دارد؛ در زمینه رباتیک محصول باید از نظر فنی آماده تجاری سازی باشد، تولیدکنندگان با مراحل تجاری سازی محصول خود آشنا بوده و با مراکز رشد و شتاب دهنده ها ارتباط برقرار کنند.
وی افزود: اما این نهضت حدود ۵ سال قبل راه افتاد و اخیرا شدت گرفته است اما با نقطه مطلوب فاصله داریم، باید توان دانش فنی و نیروی انسانی را تقویت کنیم تا روی پای خود بایستند و بتوانند محصولات را به صنعت عرضه کنند.
دکتر تقی راد مسابقات ربوکاپ را بهانه ای برای آشنایی علاقمندان رباتیک به سختی این مسیر دانست و افزود: بسیاری از برگزیدگان بعد از مسابقات خود به سوی تولید محصولات مرتبط در حوزه مکاترونیک می روند.

***تاسیس رشته مستقل مهندسی رباتیک در دانشگاه ها ضروری نیست
وی همچنین در مورد نبود رشته مستقل مهندسی رباتیک در دانشگاه های ایران توضیح داد: این موضوع از ۵ سال قبل در انجمن علمی رباتیک نیز مطرح است؛ از نظر ما تاسیس این رشته در سطح کارشناسی ضرورتی ندارد و علاقمندان می توانند در یکی از رشته های پایه مهندسی شامل نرم افزار، الکترونیک، مکانیک و مهندسی مواد تحصیل کرده و در مقاطع ارشد و دکتری بسته به علاقمندی خود به رشته های رباتیک، مکاترونیک یا هوش مصنوعی تغییر گرایش دهند.

***بسیاری از مسابقات رباتیک تجمیع شده است
رئیس دانشکده مهندسی برق دانشگاه خواجه نصیر در مورد کثرت تعداد مسابقات این حوزه که بعضی در سطح استانی و شهری نیز برگزار می شوند گفت: در انجمن علمی رباتیک ما نیز موافق تجمیع این مسابقات هستیم؛ اما نمی توان مانع برگزاری مسابقات مثلا در یک دبیرستان برای دانش آموزان علاقمند شد زیرا شرکت در مسابقات ملی ربوکاپ آزاد ایران و فیراکاپ به دلیل دشواری و استرس زیاد برای همه ممکن است و طی ۱۳ سالی که مسابقات ربوکاپ آزاد برگزار می شود بسیاری از مسابقات ملی دیگر تجمیع شده است.

***تشکیل ساختاری در دانشگاه خواجه نصیر برای توجه ویژه به رباتیک
دکتر حمیدرضا تقی راد در مورد فعالیت های این دانشکده در زمینه رباتیک به خبرنگار علمی ایرنا گفت: فعالیت های رباتیک را از سال ۲۰۰۳ به صورت مستمر انجام می دهیم، هدف ما مسابقات نیست و می خواهیم دانشجویان را برای ساخت تجهیزات مکاترونیک و الکترونیک مورد استفاده صنایع آماده کنیم.
وی ادامه داد: از حدود ۴ سال قبل ساختاری در دانشکده ایجاد کرده ایم که دانشجویان از سال دوم وارد آزمایشگاه دانشجویی گروه رباتیک ارس می شوند؛ دوره های آموزشی را می گذرانند و بعد از آن آزمون می دهند. دانشجویانی که از این آزمون موفق بیرون بیایند در گروه های مختلف دسته بندی شده و به تدریج خود از آموزش پذیر به آموزگار تبدیل می شوند.
عضو انجمن علمی رباتیک ایران با اشاره به موفقیت های دانشجویان خواجه نصیر در مسابقات نیز افزود: تشکیل این ساختار یکی از موفقیت های ما بوده است، دانشجویان به این شکل کارگروهی را فراگرفته، با فعالیت های بین رشته ای آشنا می شوند، همچنین چگونگی تهیه بودجه های لازم را برای موفقیت های بعدی آموزش می بینند.
وی تاکید کرد: بنابراین مهم ترین موفقیت دانشجویان خواجه نصیر موفقیت در مسابقات نیست؛ بلکه ایجاد الگویی مناسب برای همکاری های مستمر است که در مسابقات بین المللی و ملی بخشی از نتایج آن را دیده ایم.
به گزارش ایرنا، سیزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۱۴ تا ۱۸ فروردین در ۲۶ لیگ و بخش های دانشجویی با ۱۰ لیگ و ۱۳۲ تیم، لیگ دانش آموزی با ۱۹۳ تیم، بخش شبیه سازی با ۵ لیگ و ۶۰ تیم و بخش کاربردی با ۴ لیگ و ۹۳ تیم به همت کمیته ملی ربوکاپ ایران، دانشگاه آزاد قزوین و معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
برترین تیم ها علاوه بر دریافت مجوز شرکت در مسابقات جهانی ربوکاپ امسال در مونترال کانادا (۲۶ خرداد تا اول تیر) از مزایایی از جمله عضویت در بنیاد ملی نخبگان و حمایت های دانشگاه آزاد اسلامی برخوردار می شوند.
کمیته ملی ربوکاپ ایران به صورت رسمی در مرداد ۱۳۸۵ تشکیل شد. از اهداف اصلی این کمیته توسعه تحقیقات رباتیک و هوش مصنوعی در کشور بوده و اساتید دانشگاه های سراسر کشور در آن عضویت دارند.
ربوکاپ یا جام جهانی ربات‌ ها، پروژه ای بین‌المللی برای ارتقای هوش مصنوعی، رباتیک و دیگر زمینه‌ های مرتبط است.
علمی**۹۱۵۷
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

خبر گزاری جمهوری اسلامی

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

خویشاوندان می‌توانند به اکانت فیس‌بوک متوفی دسترسی داشته باشند

   دادگاه فدرال کارلسروهه حکم داده است که مادر یک دختر ۱۵ ساله که در سال ۲۰۱۲ بر اثر برخور…