Home نجوم سپر حرارتی مریخ نورد ۲۰۲۰ ناسا در آزمایش‌های انجام‌شده ترک خورد!

سپر حرارتی مریخ نورد ۲۰۲۰ ناسا در آزمایش‌های انجام‌شده ترک خورد!

0 second read
0
0
132

۱۰ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۱۳:۰۵

جدیدترین کاوشگر در دست ساخت ناسا با نام مریخ ۲۰۲۰ (Mars 2020) شناخته می‌شود که تا دو سال آینده به سمت سیاره سرخ پرتاب می‌شود؛ با این وجود گفته شده که سپر حرارتی مریخ نورد ۲۰۲۰ در تازه‌ترین تست موفق عمل نکرده و ترک خورده است.

پس از ساخت فضاپیماها و کاوشگرهای مختلف برای تحقیق بر روی سطح چهارمین سیاره منظومه شمسی،‌ آژانس فضایی آمریکا،‌ ناسا پروژه بعدی خود در این رابطه را به ساخت مریخ نورد ۲۰۲۰ اختصاص داده است که ماموریت کاوشگرهای پیشین را از دو سال آینده ادامه خواهد داد.

در همین رابطه جالب است بدانیم که در تازه‌ترین آزمایش‌های انجام‌شده، سپر حرارتی مریخ نورد ۲۰۲۰ پس از یک هفته آزمایش‌های سخت ترک خورده و نتوانسته که دوام لازم برای تحمل شرایط سخت سفر فضایی پیش رو را از خود نشان دهد.

سپر حرارتی فضاپیماها از سوختن و نابود شدن تجهیزات در هنگام ورود به اتمسفر اجرام آسمانی جلوگیری می‌کند و با اتفاق اخیر گفته شده که ناسا چاره‌ای نخواهد داشت جز اینکه ساخت یک سپر جدید را به کمپانی معروف لاکهید مارتین سفارش دهد.

آزمایش سپر حرارتی مریخ نورد ۲۰۲۰

لاکهید مارتین پیمانکار طرف قرارداد ناسا در پروژه ساخت فضاپیمای مریخ ۲۰۲۰ است و از آنجایی که سپر حرارتی موردنظر باید توانایی تحمل دمای حداکثری ۲۰۹۳ درجه سلسیوس را داشته باشد، در تست اخیر شرایطی که ۲۰ درصد سنگین‌تر و سخت‌تر بود بر روی وسیله مورد نظر اعمال شد.

سپر حرارتی مریخ نورد 2020 ناسا در آزمایش‌های سنگین انجام‌شده ترک خورد

تصویری شبیه‌سازی شده از مریخ نورد ۲۰۲۰

در بازرسی قطعه پس از پایان آزمایش‌ها متخصصان دیدند که قسمت بیرونی سپر دچار ترک شده و آسیبی که انتظار آن نمی‌رفت، به سپر حرارتی مریخ نورد ۲۰۲۰ وارد شده است. کارشناسان اعلام کرده‌اند که لاکهید مارتین در کنار ساخت یک سپر جدید قرار است که قطعه قبلی را هم تعمیر کند تا برای تست‌های بعدی و جمع‌آوری داده‌های موردنیاز در سال پیش رو، به اندازه کافی امکانات در دسترس دانشمندان قرار بگیرد.

این اتفاق به خوبی نشان می‌دهد که قبل از ارسال تجهیزات فوق‌العاده گران‌قیمت و باارزش به فضا باید تست‌های سختی بر روی وسایل اعمال شود و لازم است که تجهیزات از هر جنبه‌ای مورد آزمایش قرار بگیرند؛ در مورد مریخ ۲۰۲۰ هم گفته شده که این پروژه چیزی بیش از ۲ میلیارد دلار هزینه داشته و مریخ نورد ساخته‌شده با توانایی جمع‌آوری نمونه از سطح مریخ و بررسی احتمال وجود نشانه‌های قدیمی حیات بر روی سیاره، به هیچ وجه نباید در معرض خطرات ناشی از اشتباهات طراحی و ساخت قرار بگیرد.

البته کارشناسان اعلام کرده‌اند که مشکل اخیر وقفه‌ای در زمان اعلام‌شده برای پرتاب مریخ نورد در سال ۲۰۲۰ ایجاد نمی‌کند و لازم نیست که ناسا نام پروژه را به دلیل چنین اتفاقی به مریخ ۲۰۲۱ یا عدد دیگر تغییر دهد.

 

گجت نیوز

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In نجوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

راهنمای خرید در سیدنی، استرالیا

سیدنی، شهری بزرگ و دیدنی است و در کنار هزاران جاذبه‌ی رنگارنگی که دارد، میزبان بازارها، مر…