Home نجوم سقوط ایستگاه فضایی چین بر زمین طی چند ماه آینده حتمی است !

سقوط ایستگاه فضایی چین بر زمین طی چند ماه آینده حتمی است !

8 second read
0
0
101

 

سقوط ایستگاه فضایی چین که چندی پیش کنترل آن از دست دانشمندان خارج شد، تا چند ماه آینده رخ خواهد داد. تیانگوگ-۱ تنها چند ماه دیگر به زمین برخورد می‌کند!

ایستگاه فضایی ۹٫۴ تنی کشور چین که تیانگوگ-۱ (Tiangong-1) نام دارد، در آستانه سقوط قرار گرفته و طی برآوردهای صورت گرفته توسط کارشناسان، تا چند ماه آینده به زمین برخورد خواهد کرد.

این ایستگاه فضایی ۱۲ متری، احتمالا در اتمسفر زمین سوزانده خواهد شد. اما قطعاتی از آن که هریک به طور میانگین ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارند، با سطح زمین برخورد خواهد کرد. دانشمندان بر این باورند که از محل دقیق سقوط ایستگاه فضایی چین و تلفات احتمالی آن، هیچ پیش‌بینی صحیحی را نمی‌توان ارائه کرد.

این ایستگاه فضایی در سال ۲۰۱۱ به فضا پرتاب شد و سه ماموریت فضایی مختلف را میزبانی می‌کرد که از جمله آن می‌توان به ماموریت اولین بانوان فضانورد کشور چین اشاره کرد. این ایستگاه فضایی، «کاخ آسمانی» (Heavenly Palace) نام‌گذاری شده و هدف از آن، کسب تجربیات بیشتر برای استقرار ایستگاه فضایی بعدی در سال ۲۰۲۳ بود.

از آغاز ماموریت استقرار این ایستگاه فضایی آزمایشی، هیچ‌گاه قرار نبود که از آن به عنوان یک مرکز دائمی استفاده شود. دولت چین در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که زمان پایان این ماموریت فرا رسیده است. اما در سپتامبر سال قبل، چین رسما تایید کرد که کنترل این ایستگاه فضایی از دست دانشمندان خارج شده و هم‌اکنون در مدار زمین شناور است.

پیش‌بینی‌های اولیه حاکی از آن بود که با توجه به ارتفاع ۳۷۰ کیلومتری تیانگوگ-۱، سقوط ایستگاه فضایی چین بر زمین در زمانی بین اکتبر ۲۰۱۷ تا آوریل ۲۰۱۸ رخ خواهد داد.

«جاناتان مک داول» (Jonathan McDowell) فیزیکدان فضایی دانشگاه هاروارد می‌گوید که در حال حاضر، این ایستگاه فضایی در فاصله‌ای بسیار نزدیک به زمین قرار دارد و احتمالا خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شود با زمین برخورد می‌کند. او در این باره اظهار کرد:

فاصله فعلی این ایستگاه فضایی با زمین، کمتر از ۳۰۰ کیلومتر است و در فضایی متراکم‌تر قرار دارد. همین امر، فرآیند سقوط آن را تسریع می‌بخشد.

انتظار می‌رود که سقوط ایستگاه فضایی چین بر زمین ، اواخر سال ۲۰۱۷ و یا اوایل ۲۰۱۸ به وقوع بپیوندد.

زمان و مکان سقوط این ایستگاه فضایی مشخص نیست. اما بعید است که این رویداد، خطری جدی را در پی داشته باشد. در سال ۱۹۹۱، ایستگاه فضایی روسیه با نام سالیوت ۷ (Salyut 7)، بر فراز کشور آرژانتین وارد اتمسفر زمین شد و سوزانده شدن آن، یک روشنایی چشم‌گیر را در آسمان ایجاد کرد.

لازم به یادآوری است که پیش از این در سال ۲۰۰۱، ایستگاه فضایی «میر» (Mir) کشور روسیه وارد جو زمین شد و عمده بقایای آن در اقیانوس آرام سقوط کردند. ایستگاه مدارگرد اسکای لب (SkyLab) آژانس فضایی ناسا نیز در سال ۱۹۷۹، در نواحی غربی استرالیا سقوط کرد.

از میان این حوادث، هیچ‌کدام خطرات جدی و یا تلفات جانی را در پی نداشته‌اند. با این حال اگر شما خوش شانس باشید، امکان تماشای سوزانده شدن این ایستگاه فضایی در جو زمین را می‌توانید ببینید!

مدار حرکتی تیانگوگ-۱ در این لینک قابل مشاهده است.

گجت نیوز

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In نجوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

راهنمای خرید در سیدنی، استرالیا

سیدنی، شهری بزرگ و دیدنی است و در کنار هزاران جاذبه‌ی رنگارنگی که دارد، میزبان بازارها، مر…