Home اخبار ساخت دیسک سخت با فناوری هولوگرافی

ساخت دیسک سخت با فناوری هولوگرافی

2 second read
0
0
34

به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این فناوری حجم اطلاعات ذخیره شده را افزایش داده و سرعت بازخوانی، سرعت ضبط و پایداری اطلاعات را در شرایط سخت افزایش می دهد.
محققان برای ساخت این دیسک سخت از یک فیلم نیمه رسانا استفاده کردند که از جنس دی اکسید تیتانیوم و نانوذرات نقره ساخته شده است. یک لیزر از طریق تغییر بار الکتریکی نانوذرات نقره، اطلاعات را روی دیسک ذخیره می کند و از آنجاکه طول موج های مختلف نور لیزر، نانوذرات را به اشکال مختلفی تحت تاثیر قرار می دهند، اطلاعات به شکل هولوگرام های سه بعدی روی دیسک ذخیره می شوند.
این ویژگی امکان ذخیره حجم زیادی از اطلاعات را در یک فضای فیزیکی کوچک تر از دیسک های متداول در بازار فراهم می کند. یرای مثال یک قطعه از این فیلم با ابعاد ۱۰ سانتیمتر و ضخامت ۶۲۰ نانومتر قادر است اطلاعاتی با حجم ۱۰۰۰ برابر یک DVD را ذخیره کند. به عبارت دیگر این فیلم قادر است ۸٫۵ ترابایت اطلاعات را نگهداری کند.
اما یکی از نقاط ضعف دیسک های هولوگرافیک این است که اطلاعات آن ها در اثر تابش پرتوهای ماوراء بنفش پاک می شود. محققان برای حل این مشکل از مولکول های الکترون پذیر با اندازه یک تا دو نانومتر استفاده کردند. این مولکول ها به دلیل اندازه کوچک خود قادرند بدون ایجاد اختلال در درون حفره های موجود در ساختار لانه زنبوری نیمه رسانا قرار گیرند.
بدین ترتیب هنگام تابش پرتوهای ماوراء بنفش قبل از این که الکترون های نیمه رسانا به سمت نانوذرات فلزی جریان پیدا کنند و اطلاعات دیسک را پاک کنند، مولکول های مذکور آن ها را جذب می کنند. این مولکول ها علاوه بر جذب الکترون ها موجب افزایش سرعت ضبط و بازخوانی اطلاعات نیز می شوند. در آزمایشات اولیه محققان توانستند اطلاعات را حتی در مجاورت پرتوهای ماوراء بنفش روی این دیسک جدید ذخیره کنند. همچنین توانستند اطلاعات آن را با سرعت یک گیگابایت درثانیه بازخوانی کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Optical Materials Express منتشر شده است.
علمی (۶)**۹۲۵۹**۱۴۴۰

انتهای پیام /*

خبر گزاری جمهوری اسلامی

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

نحوه تأثیر یادگیری ماشین بر عملیات و مشاغل فناوری اطلاعات

یادگیری ماشین، یکی از زمینه‌هایی است که شرکت‌های زیادی تمایل به سرمایه گذاری در آن دارند و…