Home پزشکی روکش های تمام سرامیک زیرکون آی پی اس

روکش های تمام سرامیک زیرکون آی پی اس

1 second read
0
0
48

امروزه استفاده از روکش های بدون فلز مرسومیت بیشتری نسبت به روکش های فلزی دارد. نوعی از این نوع روکش ها، روکش های تمام سرامیک زیرکون آی پی اس می باشد. لایه زیرین روکش، فلزی سیاه رنگ است که روی آن یک لایه پرسلن یا چینی به رنگ دندان قرار می گیرد.

از بعد زیبایی، رنگ سیاه فلز از زیر لثه مشخص شده و زیبایی را به مخاطره می اندازد. از آنجا که به علت استحکام نا کافی پرسلن نمی توان آن را به تنهایی استفاده کرد، از روکش های تمام سرامیک زیرکون آی پی اس دندانپزشکی که میتوان به IPS &ZIRCONIA  اشاره کرد، استفاده می شود.

این روکش علاوه بر استحکام بالا، زیبایی را در حد مطلوبی تامین می کنند.

البته آلیاژ روکش های تمام سرامیک زیرکون آی پی اس، یک نوع فلز است و فقط رنگ آن سفید است . دندانپزشکان معمولا از روکش های دندانی مختلفی برای بازسازی دندان استفاده می کنند.

یکی از این روکش ها روکش زیرکونیا می باشد . زیرکونیا یا اکسید زیرکونی

یکی از اکسیدهای پرکاربرد است.

مزیت و برتری که در مورد روکش های تمام سرامیک زیرکون آی پی اس وجود دارد، این است که رنگ فلزی روکش های نسل قبل را ندارد و البته استحکام و دوام این نوع روکش بالا می باشد.

روکش زیرکون آی پی اس با لثه بسیار سازگار است . سرامیک های سیلیکات و زیرکونیا از پر کاربردی ترین موادی هستند که برای ساخت روکش های تمام سرامیک مورد استفاده قرار می گیرند . تغییر رنگ و یا لکی در طول گذر زمان در آن ها به وجود نمی آید و دوام بالایی دارند.

روکش زیرکون آی پی اس یک نوع روکش سرامیک است که برای ایجاد زیبایی ظاهری دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد . روش های سرامیکی که برای درمان از آن استفاده می شود دارای مجموعه های زیاد و متفاوتی می باشد که  لمینیت هم در این دسته قرار گرفته  است

تفاوت روکش زیرکونیا با دیگر روکش ها در این نکته است که در ساختار زیرین روکش زیرکون آی پی اس از آلیاژهای قبلی که رنگ استیل مانندی در لبه داخلی دندان داشت خبری نیست و ضمنا در هنگام تحلیل لثه نمای فلزی در لبه بیرونی آن وجود ندارد .

روکش زیرکون آی پی اس به نسبت سایر روکش ها هزینه به نسبت بالاتری دارند.

دکتر سلام

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

خواب کودک ۴ تا ۶ ماهه و راهکار خواباندن آنها

یکی از موارد موثر در سلامتی کودک، خواب کودک است. نوزاد تازه متولد شده یا بزرگتر، زمان زیاد…