Home اخبار حمایت ستاد علوم شناختی از به کارگیری واسط مغز و ماشین

حمایت ستاد علوم شناختی از به کارگیری واسط مغز و ماشین

0 second read
0
0
3

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، محمدحسین مقامی کارشناس ارشد گروه پژوهش،فن آوری و زیر ساخت این ستاد اظهار کرد: واسط مغز و ماشین به سامانه ای گفته می شود که با کمک آن می توان با دریافت سیگنال های قشر حرکتی مغز فرد و تشخیص اراده وی، یک بازوی رباتیک را بدون استفاده از اعضای بدن به حرکت در آورد.
مقامی گفت: با ساخت و آزمایش موفقیت آمیز گونه های ساده و ابتدایی واسط های ‘مغز – ماشین’، کارایی این گونه سامانه ها در موارد گوناگون عمومی و تخصصی روشن شده است، بطوری که از این ابزارهای می توان در بخش های پژوهشی از جمله درحوزه هایی از جمله علوم شناختی برای مقابله با بسیاری از ناهنجاری های شناختی مانند اختلال توجه، درمان برخی بیماری های شناختی مانند اتیسم و گونه هایی از روش های آموزشی برای تقویت یادگیری، توجه و حافظه استفاده شود.
وی همچنین افزود: واسط های مغز و ماشین ابزارهایی توانمند برای کمک به افرادی هستند که از ناتوان های شناختی یا حرکتی رنج می برند و به کمک این ابزارها، بیماران یا افراد ناتوان می توانند بر بخشی از مشکلات و محدودیت های خود غلبه کرده و تا حدودی به زندگی عادی خود بازگردند.
مقامی افزود: امروزه در جنبه های مختلف زندگی و حوزه های گوناگون فعالیت فردی و اجتماعی شاهد طیفی از کاربردهای جدید واسط های مغز – ماشین هستیم که هدف بسیاری از آن ها توانبخشی بیماران است.
به گفته وی واسط مغز – ماشین ارتباط متقابل و بازخوردی میان مغز و ماشین و نیز ثبت سیگنال های عصبی برای تحریک عصبی را فراهم می کند.
وی اضافه کرد: سیستم عصبی یکی از ناشناخته ترین و پیچیده ترین قسمت های بدن است و درمان بیماری های مرتبط با سیستم عصبی از دشوارترین معالجات پزشکی به حساب می آید.
علمی**۹۰۳۱*۲۰۱۷

انتهای پیام /*

خبر گزاری جمهوری اسلامی

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

سالانه ۲۰۰ میلیون کاربر به اینستاگرام اضافه می‌شود

روز گذشته اینستاگرام در رویدادی اعلام کرد تعداد کاربرانش به میلیارد نفر رسیده است. علاوه ب…