Home نجوم توضیحی دیگر برای رفتار ستارۀ عجیب

توضیحی دیگر برای رفتار ستارۀ عجیب

8 second read
0
0
101

تیمی از دانشمندان به رهبری ماریو سوسرکویا از دانشگاه آنتیوکویا­ در کلمبیا، توضیح جدیدی برای کاهش غیرمعمول میزان نور ستارۀ K8462852 ارائه دادند. این ستاره به تازگی رفتارهای عجیب خود را از سر گرفته است. این تغییرات مرموز در نور ستاره می­تواند سرنخی بر وجود سیاره ­ای عبوری شبیه به مشتری باشد.

محققان این پژوهش در این باره اظهار داشتند: «ما به منظور یافتن توضیحی برای سیگنال ­های غیرمعمول و غیرمنتظره از سیارات حلقه­ ای و حلقۀ آنها، اقدام به مطالعه­ دینامیک یک حلقه­ فراخورشیدی کردیم.» اولین بار تیمی از اخترشناسان به رهبری تابتا بویاجیان از دانشگاه یل آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی متوجه رفتار غیرمعمول ستاره ­ای با نام KIC 8462852 شدند. این ستاره چرخه ای غیرعادی نشان دارد که از شدت نورش کاسته می شود و سپس به روشنایی قبلی اش باز می گردد. به طور معمول، هر زمان که سیاره­ ای از مقابل یک ستاره عبور می­ کند، نور این ستاره به چشم رصدکنندگان زمینی کاهش پیدا می­ کند که به این پدیده “عبور یا گذر” می­ گویند.

اما این تمام داستان برای ستاره فوق، یا همان ستاره تبی(Tabby) نیست. سیلی از فرضیه­ ها در این مورد سرازیر شد؛ از دنباله­ دارهای آزاد تا وجود یک ابرسازۀ غول پیکر به دور ستاره که احتمالا به دست بیگانگان ساخته شده است. بتازگی سوسرکویا به کمک همکارانش فرضیه خود را با شبیه­ سازی نحوه عبور نور در زمان کسوفی نزدیک(با فاصله­ ای به اندازه­ یک دهم فاصلۀ زمین تا خورشید) به وسیله­ یک سیارۀ حلقه ­دار آزمایش کردند و معتقدند چنین حالتی می تواند برای این ستارۀ عجیب هم رخ کرد که نورش از دید ناظر زمینی گاهی کم و زیاد می شود.

سیارات حلقوی در زمان عبور از مقابل ستاره­ خود، تغییراتی غیرمعمول در نور ستاره ایجاد می­ کنند. به این شکل که وقتی حلقه­ سیاره در مقابل ستاره قرار می­ گیرد مقداری کاهش در نور دریافتی مشاهده می­ شود و این روند زمانی که خود سیاره در مقابل ستاره قرار می­ گیرد تشدید می­ شود و سرانجام حلقه­ سیاره بار دیگر در مقابل ستاره قرار می ­گیرد.

این نوع عبور از مقابل ستاره الگوی خاصی ندارد زیرا در هر عبور ممکن است سیاره زاویه­ متفاوتی به خود بگیرد. علاوه بر آن، شبیه­ سازی­ ها نشان می دهد که یک ستاره می­ تواند حلقۀ­­ سیاره را به سمت خود کشیده و به این طرف و آن طرف هدایت کند که خود باعث می­ شود گسیل غیرمعمول نور ستاره بیشتر شود. محققان در مقالۀ خود اظهار داشتند: «ما دریافتیم که ساختارهای حلقه­ ای مذکور، حتی در زمان­ هایی غیر از کسوف، متحمل تغییرات کوتاه مدتی در شکل و زاویۀ خود می­ شوند که ما آنها را به شکل تغییرات وسیع در نحوۀ عبور سیاره مشاهده می­ کنیم.»

با این حال، این مشاهدات برخی افراد را قانع نمی ­کند. کیوان استاسون دانشمند دانشگاه وندربیلت به وبسایت New Scientist گفت: «ما هنوز راه زیادی تا کشف الگوی تار شدن نور یا پدیده تاری مقطعی داریم.» سوسرکویا نیز در این باره گفت: «هدف این پروژه این است که به مردم نشان دهیم مکانیزم­ هایی وجود دارند که می­ توانند نحوه خمیدگی نور را تغییر دهند.»

او اضافه کرد: «این تغییرات می ­توانند به دلیل دینامیک یا نحوه حرکت قمرها و یا حلقه­ ها به وجود بیایند. این تغییرات دوباره در بازۀ زمانی کوتاهی اتفاق خواهند افتاد و ما تا دو یا سه سال آینده شاهد آنها خواهیم بود.» او اذعان داشت توضیح ارائه شده توسط گروه تحقیقاتی تنها توضیح ممکن برای این مسئله نیست و تیم تحقیقاتی همچنان به یافتن توضیحی مطابق با داده ­های بدست آمده از ستارۀ تبی ادامه خواهد داد. جزئیات بیشتر این پژوهش در arxiv.org منتشر شده است.

 

 

 

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگمنبع: sciencealert.com

Load More Related Articles
Load More By عاطفه نجفی
Load More In نجوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

بهترین هتل­ های ژنو، اوجی دیدنی از شکوه معماری

چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ – گردشگری,جهان گردی,اماکن دیدنی,هتل و کمپینگ ژنو، مک…