Home نجوم تماشا کنید: ماه گرفتگی ۱۱ بهمن ۹۶ در یک دقیقه

تماشا کنید: ماه گرفتگی ۱۱ بهمن ۹۶ در یک دقیقه

1 second read
0
0
82

ماه گرفتگی ۱۱ بهمن ۹۶ به خاطر همزمانی با ۳ پدیده ماه آبی، ماه خونین و ابر ماه یک خسوف استثنایی بود؛ اگر به هر دلیلی موفق به تماشای این پدیده زیبا نشده اید، در ادامه ویدیویی برا شما آماده کرده ایم تا ماه گرفتگی ۱۱ بهمن ۹۶ را در یک دقیقه تماشا کنید.

ممکن است بسیاری از دوستان شما ساعت‌ها در مورد ماه گرفتگی اخیر صحبت کرده باشند و شما از این موضوع که نتوانسته‌اید این رویداد جذاب را با چشمان خود ببینید ناراحت باشید. علاوه بر این شاید فرصت کافی جهت دیدن یک ویدیو کامل و طولانی از این پدیده طبیعی را نداشته باشید. اما جای هیچ نگرانی نیست. رصدخانه Griffith در لس آنجلس یک ویدیو تایم لپس ۶۰ ثانیه‌ای از این خسوف را در اینترنت منتشر کرده است تا مشکل شما حل شود.

این ویدیو در واقع رویدادی را ثبت می‌کند که ۱۵۲ سال است در آمریکای شمالی رخ نداده است: یک ابرماه خونی تمام عیار و خسوف کامل در آسمان!

این رویداد‌ها معمولا به صورت جداگانه در بازه‌های زمانی مختلف رخ می‌دهند؛ ابرماه‌ها معمولا در طول سال رخ می‌دهند، زمانی که ماه کامل در کنار حضیض باشد (نزدیک‌ترین فاصله چرخش ماه از زمین). از طرفی ماه آبی معمولا هر ۲٫۷ سال یک بار اتفاق می‌افتد. خسوف‌های قمری نیز که ماه را به رنگ قرمز در می‌آورند هر سال سه بار رخ می‌دهد، با این حال طبق ادعای سازمان ناسا ممکن است در یک سال حتی یک بار هم خسوف رخ ندهد.

با توجه به این که ۴ پدیده مذکور به ندرت به صورت همزمان رخ می‌دهند و همچنین خیل عظیمی از مردم ایالات متحده آمریکا در آن بازه زمانی خواب بودند (در تاریخ ۳۱ ژانویه و حوالی بامداد)، رصدخانه Griffith این ویدیو جذاب و کوتاه را منتشر کرده است. در ادامه توجه شما را به این ویدیو جلب می‌کنیم:

کارمندان این رصدخانه ضبط ویدیو را از ساعت ۲:۴۵ دقیقه بامداد آغاز کردند و کل ویدیو حدود ۴ ساعت است، اما در نهایت این ویدیو به صورت تایم لپس به ۶۰ ثانیه رسیده است تا وقت کاربران گرفته نشود. در کانال یوتیوب این رصدخانه اعلام شده است که ضبط ویدیوی خسوف تا طلوع آفتاب قطع نشده بود. در واقع ماه در حالی ناپدید شد که هنوز در حالت خسوف بود.

به تاریک شدن ماه در حین عبور از سایه کره زمین دقت کنید، و اینکه چگونه کم کم به رنگ قرمز در می‌آید. این پدیده به این دلیل رخ می‌دهد که طول موج دراز و قرمز رنگ مربوط به طلوع خورشید و غروب آن در زمین می‌توانند از اتمسفر عبور کرده و ماه را روشن کنند.

 

گجت نیوز

Load More Related Articles
  • چند قابلیت مخفی در iOS 12

      در هر ارتقاء نرم‌افزاری نکات پنهان بسیاری برای کشف کردن وجود دارد. iOS 12 اپل نیز ا…
  • علل، پیشگیری و راه های درمان

    آیا می دانید، آبله مرغان حدود ۳٫۵ میلیون کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و بیش از ۴۵۰۰ کودک …
  • ايتنا – آشنایی با مبانی ۵G

      آشنایی با ۵G نسل بعدی تکنولوژی موبایل واژگان خاص خودش را به همراه می‌آو…
Load More By مارتین کاظمی
Load More In نجوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

چند قابلیت مخفی در iOS 12

  در هر ارتقاء نرم‌افزاری نکات پنهان بسیاری برای کشف کردن وجود دارد. iOS 12 اپل نیز ا…