Home آموزش آشنایی با فرآیند مدیریت پنجره دسکتاپ (dwm.exe) در سیستم‌عامل ویندوز

آشنایی با فرآیند مدیریت پنجره دسکتاپ (dwm.exe) در سیستم‌عامل ویندوز

8 second read
0
0
13

مراجعه به مقاله فعلی و مطالعه آن بدون شک سؤالات گوناگونی را در خصوص فرآیند مدیریت پنجره دسکتاپ (میزکار) برای شما به وجود آورده و با خود اندیشیده‌ای که علت فعالیت برنامه نامبرده در پس‌زمینه سیستم‌عامل ویندوز و استفاده اندک آن از منابع سخت‌افزاری چیست.

فرآیند مدیریت پنجره دسکتاپ که در قالب برچسب Desktop Window Manager شناخته شده و تحت عنوان اختصاری dwm.exe در برنامه مدیریت وظایف سیستم‌عامل قابل مشاهده می‌باشد به‌طور کلی در زمینه پردازش و رسم تمامی افکت‌ها و جلوه‌های ویندوز نظیر شفافیت پنجره‌ها، تصاویر بند انگشتی زنده نوار وظیفه، برگردان سه‌بعدی و یا حتی پشتیبانی از وضوح تصویر بالا برای نمایشگر ایفای نقش می‌نماید.

استراتژی نهان در پشت پرده طراحی و توسعه فرآیند مذکور مستقیماً به مدیریت منابع و افزایش قابلیت استفاده از جلوه‌های ویژه زیبا و چشم‌نواز بازگردانی می‌گردد. برنامه‌ها و نرم‌افزارهای اجرایی توسط سیستم‌عامل و یا کاربر در بستر فوق به جای رسم مستقیم تصاویر خود بر روی صفحه نمایشگر، محتویات مربوطه را در مکانی ویژه از حافظه اصلی جایگذاری می‌نمایند؛ پس از آن ویندوز با رسم یک دید مرکب و مخلوط از تمامی پنجره‌های موجود بر روی صفحه نمایشگر به نمایش و در معرض گذاری آن‌ها در برابر دیدگان بیننده اقدام می‌نماید. بر همین اساس ازآنجایی‌که سیستم‌عامل در زمینه ترکیب و نمایش محتویات هر پنجره به‌صورت جداگانه ایفای نقش می‌نماید، قابلیت افزودن افکت‌ها و جلوه‌های بصری ویژه از قبیل شفافیت و پویانمایی‌های مختلف به قالب آن‌ها نیز به‌راحتی فراهم می‌گردد، درصورتی‌که این مهم در هنگام رسم محتویات هر نرم‌افزار به‌طور کاملاً جداگانه توسط خود تقریباً غیرممکن بوده و هر برنامه باید جلوه‌های ویژه خود را در هنگام طراحی از جانب توسعه‌دهندگان دریافت نماید.

مدیریت پنجره دسکتاپ

غیرفعالسازی فرآیند مدیریت پنجره دسکتاپ در زمینه دسترسی بیشتر به منابع سخت‌افزاری رایانه شخصی هیچ‌گونه تأثیری را به ارمغان نمی‌آورد. پیشتر کنترل و هدایت فرآیند نامبرده از طریق یک سرویس ویژه در سیستم‌عامل ویندوز ویستا قابلیت قطع فعالیت و به طبع آن غیرفعالسازی نمایش تمامی جلوه‌های ویژه بصری را برای مصرف‌کنندگان برقرار ساخته بود، اما تغییر زیر ساخت ویندوز پس از انتشار هفتمین نسخه (و ورژن‌های بعدی) از آن و افزودن فرآیند به بخش‌های عمیق‌تر سیستم‌عامل عملاً امکان این مهم را از کاربران سلب نموده است؛ اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که خوشبختانه دگرگونی‌های انجام پذیرفته در ساختار چهارچوب نرم‌افزاری فوق قابلیت مدیریت منابع فرآیند اشاره شده را نیز دستخوش تغییراتی کرده و مدیریت منابع اکنون با بهینگی بسیار بیشتری انجام می‌پذیرند.

مدیریت پنجره دسکتاپ

فرآیند مدیریت پنجره دسکتاپ با توجه به بهینه‌سازی‌های انجام پذیرفته هم‌اکنون در بالاترین بار کاری خود حداکثر ۶۰ مگابایت از حافظه اصلی و یک درصد از قدرت پردازشی پردازنده مرکزی (اجرای تعداد چندین نرم‌افزار با یکدیگر و گشودن چندین سربرگ از مرورگر در آن واحد) را در تحت کنترل خود گرفته و افزایش مقادیر فوق از حد اشاره شده بسیار نادر می‌باشد، اما با این وجود باز هم ممکن است شرایطی پیش آیند که فزونی میزان منابع در دسترس فرآیند مذکور تقریباً احساس شود که در این صورت می‌توان تمهیدات زیر را به کار بست:

به‌روزرسانی درایورهای راه‌انداز سخت‌افزارهای رایانه‌ای از جمله کارت گرافیک و تراشه شتاب‌دهنده گرافیکی مجتمع. فرآیند مدیریت پنجره دسکتاپ سیستم‌عامل ویندوز به‌منظور کاهش سربار کاری واحد پردازنده مرکزی بخش عظیمی از فعالیت‌های مختلف را به سمت واحد پردازنده گرافیکی تخلیه می‌نماید.

بررسی و اسکن رایانه شخصی جهت شناسایی و نابودسازی بدافزارها و نرم‌افزارهای مخرب.

آیا این فرآیند می‌تواند یک ویروس باشد؟

ساختار فرآیند مدیریت پنجره دسکتاپ خود در قالب بخش‌ها و مؤلفه‌های اصلی و رسمی سیستم‌عامل ویندوز به شمار می‌رود، اما با این وجود احتمال ورود یک نرم‌افزار مخرب به رایانه شخصی و اجرای فایل آلوده خود به جای آن نیز به‌عنوان یک گزینه مطرح می‌باشد. بررسی موقعیت فیزیکی فایل اجرایی فرآیند در زمینه طیب خاطر و اطمینان از عدم آلودگی رایانه شخصی می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. برای این منظور کافی است تا ابتدا برنامه مدیریت وظایف سیستم‌عامل را گشوده و پس از یافتن فرآیند Desktop Window Manager یک مرتبه بر روی آن کلیک راست کنید. حال گزینه Open file location را از طریق منوی میانبر به نمایش در آمده انتخاب نمایید.

مدیریت پنجره دسکتاپ

درصورتی‌که موقعیت فیزیکی فرآیند در مسیر Windows > System32 واقع شده است، اطمینان از عدم ویروسی بودن فایل و یا فعالیت یک بدافزار به جای آن بسیار قوت می‌گیرد، اما با این وجود اسکن دوره‌ای رایانه شخصی جهت شناسایی هرگونه عامل مخرب و نابودسازی آن‌ها با استفاده از یک نرم‌افزار قدرتمند همیشه به‌عنوان یک گزینه قابل اتکا در این‌گونه شرایط مطرح می‌باشد.

مدیریت پنجره دسکتاپ

تغییرات انجام پذیرفته در زیرساخت فرآیند معرفی گشته در نوشته فعلی در زمینه عدم دسترسی به حجم عظیمی از منابع رایانه شخصی تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص داده و همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد میزان حافظه اصلی مورد استفاده توسط آن در سخت‌ترین شرایط به بیش از حداکثر ۱۰۰ مگابایت تجاوز نمی‌کند، بنابراین تدارک تمهیدات جهت غیرفعالسازی آن عملاً لازم و ضروری به شمار نمی‌رود (هرچند که این مهم در سیستم‌عامل ویندوز ۷ به بعد امکان‌ناپذیر است).

سخت افزار ایران

Load More Related Articles
Load More By مارتین کاظمی
Load More In آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Check Also

سالانه ۲۰۰ میلیون کاربر به اینستاگرام اضافه می‌شود

روز گذشته اینستاگرام در رویدادی اعلام کرد تعداد کاربرانش به میلیارد نفر رسیده است. علاوه ب…