ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

نمایشگر ۱۸ مگاپیکسلی ۴٫۳ اینچی با چگالی تصویر ۱۴۴۳ppi توسط ال جی و گوگل به زودی رونمایی خواهد شد

ب

نمایشگر FHD؟ نمایشگر QHD؟ نمایشگر ۴K؟ آ … همه این ها را از یاد ببرید، در این مطلب می خواهیم درباره نمایشگر ۵٫۵K صحبت کنیم که اندازه آن تنها ۴٫۳ اینچ است! در ادامه با ترنجی همراه باشید.

خبری می خوانید شایعه ای از یک اتفاق بزرگ است که به احتمال قوی با همین اعداد و ارقام به تحقق خواهد پیوست. شاید دیگر سخت باشد که نمایشگرها را با xK معرفی کنند، یا به صورت مشتقی از HD آن ها را دسته بندی کنند، شاید وقت آن است که برحسب پیکسل دسته بندی شوند، دقیقا مثل دوربین های موبایل! نمایشگری که درباره آن صحبت می کنید ۱۸ میلیون پیکسل یا همان ۱۸ مگاپیکسل خواهد بود که اندازه آن تنها ۴٫۳ اینچ است و این ها یعنی چکالی تصویر آن ۱۴۴۳ppi خواهد بود و دوباره خود این یعنی ۱۴۴۳ پیکسل در هر اینچ مربع جای خواهند گرفت! در حال حاضر بیشتری چگالی تصویری که به حد تولید انبوه رسیده باشد نمایشگر ۴K اکسپریا زد ۵ پریمیوم یا ایکس زد پریمیوم است.

نمایشگر 4K اکسپریا ایکس زد پریمیوم

نمایشگر ۴K اکسپریا ایکس زد پریمیوم

اما چرا چنین چگالی تصویر بالایی؟ آیا این نمایشگر قرار است در موبایل ها استفاه شود؟ حقیقت این است که خیر و باید گفت که حدس اول شما درست بوده است! این نمایشگر برای مصارف واقعیت مجازی یا همان VR استفاده خواهد شد، جایی که نمایشگر تنها چند سانتی متر با چشم فاصله دارد و چگالی تصویر موضوع بسیار مهم است. این نمایشگر از نوع OLED است و اگر رزلوشن دقیق آن را بخواهید باید بگوییم که حدود ۳۰۰۰*۵۵۰۰ باید باشد. البته که حاصل ضرب این دو عدد ۱۶٫۵ مگاپیکسل می شود و خبر به ما ۱۸ مگاپیکسل را می گوید اما این فقط یک حدس است.

بهترین نمایشگرهایی که در هدست های VR فعلی به کار رفته است متعلق به HTC Vive Pro جدید و Oculus Rift است که رزلوشن آن ها به ترتیب برابر ۲۸۸۰*۱۶۰۰ و ۲۱۶۰*۱۲۰۰ بوده که حتی از نمایشگر QHD موبایل ها نیز کمتر است (البته سایز این نمایشگرها کوچکتر است). می بینید که تفاوت کاملا محسوس ظاهر شده است.

این نمایشگر اواسط خرداد در نمایشگاه هفته نمایشگر (Display Week 2018) رونمایی خواهد شد که حاصل کار ال جی و گوگل است. هنوز مشخص نیست که این نمایشگر و هدست واقعیت مجازی که با آن مجهز باشد آید امسال به تولید انبوه می رسد یا نه اما همینکه درباره چنین سطحی از فناوری نمایش صحبت می شود، خود هیجان انگیز است. نظر شما چیست؟

ترنجی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *